
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 110 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.92 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 64.013223 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Schottky |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 700 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 50 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1761
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08390
Ext.Price$0.08390
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08390 | $0.08390 |
| 10 | $0.04195 | $0.41950 |
| 50 | $0.04173 | $2.08650 |
| 100 | $0.04152 | $4.15200 |
| 500 | $0.04098 | $20.49000 |
| 1000 | $0.04045 | $40.45000 |
